Eesti Supervisiooni ja Coachingu Ühingu liige superviisor ja coach Tiina Merkuljeva kaitses 7. novembril 2023 oma doktoritöö. Töö kajastab grupisupervisiooni mõju sotsiaaltöötajate individuaalsele töösooritusele.
Sotsiaaltöötajate individuaalse töösoorituse ulatus on lai ning see hõlmab erinevaid aspekte: tööülesannete kvaliteetset täitmist, kohanemist organisatsiooni ja valdkonna psühhosotsiaalse keskkonnaga, võimeid ja oskusi tegutseda konkreetsetes sotsiaaltöö olukordades, kohaneda määramatusega ja tulla toime kriisiolukordadega. Doktoritöös on grupisupervisioon määratletud kui õpisündmus, mida juhendab organisatsiooniväline professionaalne superviisor ning mille mõju avaldub kahe teguri kaudu – läbi enesetõhususe kasvu ja suurenenud tööga kaasatuse.
Töös läbiviidud kvaasieksperiment kinnitas, et viiest grupikohtumisest koosnev supervisiooniprotsess mõjutas positiivselt sotsiaaltöötajate tööga kaasatust kuid ei avaldanud statistiliselt olulist mõju sotsiaaltöötajate enesetõhususele. Lisaks sellele ilmnes, et grupisupervisiooni mõju avaldus juhul, kui sotsiaaltöötajad võtsid osa kõigist viiest sessioonist. Uuring tõi välja ka selle, et supervisioonis osalejate enesetõhususe ja tööga kaasatuse näitajad olid kõrgemad kui neil, kes otsustasid mitte osaleda, ja seda juba enne supervisiooni. Seega, uuring kinnitas, et grupisupervisioon võib avaldada positiivset mõju sotsiaaltöötajate töösooritusele juhul, kui see koosneb vähemalt viiest grupikohtumisest ning kui ollakse motiveeritud ja aktiivne selles osalema. Uuring juhib tähelepanu sellele, et välisest grupisupervisioonist loobumise põhjuseks võib olla kohalike omavalitsuste sotsiaaltöö valdkonna juhtide vähene huvitumine sotsiaaltöötajate käekäigust ning vähene teadlikkus supervisiooni ja töösoorituse omavahelistest seostest. Töö praktiline väärtus seisneb selles, et autor on välja töötanud grupisupervisiooni tõenduspõhise mudeli ning kirjeldanud eeldused tulemusliku grupisupervisiooni läbiviimiseks. Töö sisaldab väärtuslikke järeldusi tulevastele uurijatele, superviisoritele, supervisioonis osalejatele ja poliitikakujundajatele sotsiaaltöö valdkonnas.
Monograafia on leitav lingilt: